Na budoucí trase D6 Petrohrad – Lubenec aktuálně probíhá archeologický průzkum, který potrvá do konce tohoto roku. Avšak první část průzkumu u Lubence bude dokončena koncem června, abychom mohli 3. 7. 2024 zahájit stavbu „D6 Lubenec – obchvat, II. etapa“.
Archeologové zkoumají celkem 15 lokalit. Z toho zatím zaznamenali nálezy převážně novověkého původu, a to ze 17. až 20. století. Dále byly odkryty dva pravěké objekty (jámy, blíže nespecifikovaného určení) náležící mladšímu zemědělskému pravěku (pravděpodobně starší době železné). K zajímavostem také patří zachycení patrně okraje žárového pohřebiště ze starší doby železné (3 hroby), ve kterých byly uložené větší zlomky keramických nádob. Objeven byl také dřevěný vodovod směřující do zaniklého pivovaru v Ležkách. Jednotlivé dřevěné vrtané roury byly spojovány železnými svorkami. Většina rour byla ve značném rozkladu, ale podařilo se vyzvednout a zakonzervovat část potrubí se svorkou a pěkně zachovanými letokruhy, na jejichž základě díky dendrochronologii budeme schopni určit přesnou dobu skácení stromu na výrobu vodovodu.
Rovněž se podařilo zdokumentovat 4 jámy obdélníkového tvaru, na jejichž dně byly zachyceny stopy po drobných kůlech, které byly součástí výdřevy objektu. Přestože neobsahovaly žádný kostrový, keramický ani jiný materiál, můžeme jámy s velkou pravděpodobností detekovat jako hrobové. Z tohoto důvodu byl proveden odběr vzorků na fosfátové analýzy, které nám tuto teorii mohou potvrdit. Podle typu hrobové jámy předpokládáme její časové zařazení do období mladého eneolitu až starší doby bronzové.
Podrobné informace ke stavbě D6 Petrohrad – Lubenec naleznete v infoletáku.