Aktuální povětrnostní podmínky každoročně pomáhají tvorbě výtluků na dálnicích i silnicích I. třídy. Omlouváme se řidičům za zhoršený komfort dopravy, množství nerovností zapisujeme do systému vlastními silami podpořenými externími kontrolory přímo v terénu. Zvýšený počet vozovkových vad evidujeme například na silnici I/11 kolem Jablunkova. Jedná se o extrémně zatěžovanou tranzitní komunikaci navíc vedenou horským terénem s proměnlivými klimatickými podmínkami, do výčtu nepříznivých faktorů patří také výkyvy teplot ve dne a v noci či úhrny srážek. Výsledkem uvedených činitelů se stává nežádoucí degradace asfaltového povrchu.

Proti tradičním zimním a jarním výtlukům nejen u Jablunkova postupujeme dlouhodobě smluvenou údržbou operující denně na nejhorších úsecích celé republiky. Vysoutěžený zhotovitel provádí opravy lokálních nerovností nepřetržitě, bohužel ne vždy okolnosti dovolí asfaltování v požadované kvalitě – zejména při aktuálně nízkých teplotách jsou akutní opravy dočasné, protože je dělníkům k dispozici převážně studená balená asfaltová směs. Trvalejší opravy teplou balenou směsí jsou plánovány po spuštění provozu průmyslových obaloven opět závislých na počasí, výhledově by dodávky odolnějšího materiálu mohly začít probíhat v druhé polovině března.

Pokud na dálnici nebo silnici I. třídy dojde k proražení pneumatiky nebo k jiné škodě způsobené závadou na vozovce, lze požádat o úhradu z odpovědnostního pojištění ŘSD. Při uplatňování škody je nutné doložit základní údaje (místo, čas, předpokládanou škodu, stav komunikace atd.) a pomůže také protokol od policie. Podklady nejlépe doplněné fotografiemi přijímá poštovní adresa ŘSD, e-mail (posta@rsd.cz) či datová schránka (zjq4rhz). Ne všechny případy poškození jsou uhrazeny, pojišťovna posuzuje situace individuálně (řeší označení nerovností, přizpůsobení rychlosti vozidla apod.).

Print Friendly, PDF & Email