Dnes začala sezóna zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy. Sjízdné dálnice a silnice v období zimních měsíců nejsou samozřejmostí. Ve skladech již máme doplněny zásoby posypových materiálů, a to 9 000 tun soli. Aktuálně chystáme techniku. Celkově bude ve Zlínském kraji k dispozici 35 sypačů, 12 nakladačů, 3 sněhové frézy a 5 šípových pluhů a 26 traktorů s radlicemi.

Správa Zlín ŘSD ve Zlínském kraji zajišťuje údržbu 386 km silnic I. třídy a 23 km dálnic.

Ve Zlínském kraji zajišťují zimní údržbu okresní správy a údržby silnic (SUS) Zlínska, Kroměřížska, Slovácka a Valašska a společnost AVE. Spolupráce v obvodech je provázaná.

V souladu s legislativou ČR jsou dálnice a silnice I. třídy zařazeny do I. pořadí důležitosti při zajišťování sjízdnosti. Doba od zjištění vzniku závady ve sjízdnosti do doby výjezdu prvních mechanismů ke zmírnění této závady nesmí být v zimním období delší než 30 minut.

Pořadím důležitosti jsou současně stanoveny i lhůty pro zmírňování závad ve sjízdnosti vozovek silnic po výjezdu mechanismů:

  • do 2 hodin u dálnic
  • do 3 hodin u silnic I. třídy

Zimní údržbou se podle pořadí důležitosti zmírňují závady vznikající povětrnostními vlivy a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací.

Informace o zimní výbavě, sjízdnosti silnic a dálnic, ale také informace zahrnující výkony zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy naleznete na portálu dopravní info.

K dispozici je pro řidiče také bezplatná dálniční asistenční služba. Ta je zajišťována pracovníky ŘSD a funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Řidiči se na asistenční službu mohou obrátit z v případě jakýchkoliv potíží, příjezd vozidla i zásah na místě, kterým bude zajištěna plynulost a bezpečnost provozu, je zcela zdarma. Dojezdový čas je do cca 20 minut. Řidiči se mohou na asistenční službu obrátit také s dotazem na aktuální dopravní situaci. Kontakt – 800 280 281.

Print Friendly, PDF & Email