Ačkoliv tomu aktuální teploty příliš neodpovídají, blíží se začátek sezóny zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy, která oficiálně začne 1. listopadu. Sjízdné dálnice a silnice v období zimních měsíců nejsou samozřejmostí. Ve skladech již máme doplněny zásoby posypových materiálů, a to 6400 tun soli. Aktuálně chystáme techniku.

Celkově bude ve Zlínském kraji pro údržbu silnic I. třídy a dálnic k dispozici 26 sypačů, 12 nakladačů, 3 sněhové frézy a 5 šípových pluhů a 26 traktorů s radlicemi.

Správa Zlín ŘSD ve Zlínském kraji zajišťuje údržbu 386 km silnic, z toho 23 km dálnic. Ve Zlínském kraji zajišťují zimní údržbu okresní správy a údržby silnic (SÚS) Zlínska, Kroměřížska, Slovácka a Valašska a společnost AVE. Spolupráce v obvodech je provázaná.

V souladu s legislativou ČR jsou dálnice a silnice I. třídy zařazeny do I. pořadí důležitosti při zajišťování sjízdnosti. Doba od zjištění vzniku závady ve sjízdnosti do doby výjezdu prvních mechanismů ke zmírnění této závady nesmí být v zimním období delší než 30 minut.

Pořadím důležitosti jsou současně stanoveny i lhůty pro zmírňování závad ve sjízdnosti vozovek silnic po výjezdu mechanismů:

  • do 2 hodin u dálnic
  • do 3 hodin u silnic I. třídy

Zimní údržbou se podle pořadí důležitosti zmírňují závady vznikající povětrnostními vlivy a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací.

Informace o zimní výbavě, sjízdnosti silnic a dálnic, ale také informace zahrnující výkony zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy naleznete na portálu https://dopravniinfo.cz/

Novinkou je webový portál, který zobrazuje aktuální polohu vozidel zimní údržby a poskytuje informace o čase posledního provedeného ošetření u jednotlivých dálnic a silnic I. třídy: Pohyby vozidel silniční údržby (rsd.cz).

K dispozici je pro řidiče také bezplatná dálniční asistenční služba. Asistenční služba je zajišťována pracovníky ŘSD a funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Řidiči se na asistenční službu mohou obrátit z v případě jakýchkoliv potíží, příjezd vozidla i zásah na místě, kterým bude zajištěna plynulost a bezpečnost provozu, je zcela zdarma. Dojezdový čas je do cca 20 minut. Řidiči se mohou na asistenční službu obrátit také s dotazem na aktuální dopravní situaci. Kontakt – 800 280 281.

 

Print Friendly, PDF & Email