Tento týden jsme v areálu SSÚD Pravy převzali ke zkušebnímu provozu od francouzské firmy Noremat speciální víceúčelové vozidlo „VSV stage 4“. Vzhledem k tomu, že tento stroj není doposud v České republice využíván, jedná se o pilotní projekt. V rámci tohoto projektu chceme zjistit, zda je toto vozidlo vhodné pro využití na českých dálnicích. Vozidlo budeme průběžně zkoušet na střediscích správy a údržby dálnic Pravy, Řehlovice, Chrlice a Ivančice, z důvodu jejich odlišných a zároveň náročných provozních podmínek.

S „VSV stage 4“ lze sekat trávu, zastřihovat keře na dělícím středovém pásu dálnice, čistit dopravní značky, frézovat povrchovou kanalizaci případně prořezávat větve. Tímto vozidlem lze také za pomocí vysavače sbírat odpadky. Tento stroj umožnuje práci se třemi zařízeními současně. Například lze předním a bočním agregátem sekat a zadním zařízením odsávat posekanou trávu do připojeného sběracího výměnného kontejneru o velikosti 25 metrů kubických.

Vozidlo je konstruováno tak, aby mělo co nejníže těžiště, což zajišťuje velmi nízký nosný rám. Díky tomuto je při maximálním dosahu ramene, což může být až 7 metrů, stabilní a nedochází k výkyvům. Pojezdový a pracovní okruh jsou poháněny hydraulicky, díky čemuž má vozidlo velice nízkou spotřebu, která se pohybuje okolo deseti litrů na hodinu práce. Oba hydraulické okruhy jsou na sobě nezávislé. Maximální rychlost vozidla je 40 km/h. Komfort řidiče je zajištěn velkým zorným úhlem z kabiny, polohovatelnou sedačkou, klimatizací a intuitivním joystickem. Do kabiny lze nastupovat bezpečně ze středové části vozidla. Kabina je akusticky řešena tak, že hluk při pracovní činnosti nepřekračuje 67db. Veškeré prvky jsou ovládány z místa řidiče.

Věříme, že zkušební provoz dopadne dobře a budeme moct zkrátit čas údržby zeleně na dálnicích, čím bude zajištěn plynulejší a bezpečnější provoz.

Print Friendly, PDF & Email