Ojedinělý nález objevili letos v dubnu archeologové na stavbě „I/9 Svor“. Jedná se o vlčí jámu o hloubce 2,4 metrů. Uprostřed jámy byl zaražen zahrocený dřevěný kůl, který měl lapané zvíře usmrtit.  

Archeologové se zprvu domnívali, že se jedná o kamennou studnu o průměru 2,3 m, vnitřní průměr stavby činil 1,8 m. Po úplném vyhloubení zjistili, že se nejedná o studnu ale o vlčí jámu o celkové hloubce 2,4 m. Spodní část jámy, kolem středového kůlu, byla při likvidaci zaházena hnojem a horní část, nad uvedeným kůlem, jílem a kamením. Z celé vlčí jámy bylo získáno z horních vrstev několik fragmentů keramiky, kterou lze datovat do období 18. století.

„Výskyt a stavba pastí na vlky jsou zaznamenány již ve 13. století, kdy český král Přemysl Otakar II. nařizuje u každé vesnice zřídit alespoň jednu vlčí jámu. V některých případech se jednalo o pouhé jámy, které byly překryty chvojím, a někdy zde byla umístěna masitá návnada. V některých případech byly pasti opatřeny výdřevou, mohly být tak čtvercové, či kamenné kruhové, jako tomu bylo i ve Svoru,“ vysvětluje vedoucí archeologického výzkumu Mgr. Jan Košťál.

Více ve videu – Vlčí jáma u obce Svor – nález při záchranném archeologickém výzkumu 03/2025 – YouTube

 

Print Friendly, PDF & Email