Ministr dopravy Martin Kupka, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a primátorka města Brna Markéta Vaňková dnes navštívili stavbu I/42 Brno, VMO Tomkovo náměstí a VMO Rokytova a prohlédli si shora budovanou mostní estakádu. 

Foto: Jiří Salik Sláma

Půl kilometru dlouhou estakádu, která překlene maloměřické seřaďovací nádraží, bude tvořit 40 polí mostovky (nosné mostní konstrukce) a 37 pilířů. Aktuálně už je hotová betonáž tří polí.

Stavby z názvem Tomkovo náměstí a Rokytova navazují na Husovický tunel a po vybudování významnou měrou odlehčí dnes již zcela přetíženým ulicím Svatoplukova a Rokytova a také křižovatce ulic Provazníkova a Karlova od dopravy směřující na sídliště Vinohrady a Líšeň. Nová kapacitní komunikace přispěje ke snížení nehodovosti a naopak ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy, což přinese pozitivní dopad i na snížení hlukové zátěže.

Velký městský okruh Brno bude po svém kompletním dobudování nejdůležitějším prvkem silniční sítě města Brna s celorepublikovým významem. Okruh, procházející mimo centrum města, bude směrově dělenou víceproudou komunikací rychlostního typu. Umožní rychlý a plynulý přesun vozidel z jedné strany města na druhou a odstraní velkou dopravní zátěž z řady hlavních ulic.

I/42 Brno, VMO – Tomkovo náměstí

Hlavní trasa:

délka: 0,7 km

počet všech stavebních objektů: 142

I/42 Brno, VMO – Rokytova

Hlavní trasa:

délka: 0,6 km

počet stavebních objektů: 82

I/42 Brno, VMO – Tomkovo náměstí + I/42 Brno, VMO – Rokytova

zhotovitel: FIRESTA – Fišer, OHLA ŽS, Metrostav DIZ

cena staveb dle smlouvy: 2 356 mil. Kč bez DPH

předpokládané zprovoznění staveb: 2024

Print Friendly, PDF & Email