V noci ze soboty na neděli (30. 10. – 31. 10. 2021) bylo zabráněno krádeži bronzové sochy svatého Kryštofa dohlížejícího na dálnici D35 v km 270 (u olomoucké čtvrti Nemilany). Nezvyklé činnosti připomínající řezání kovu si všiml myslivec, po jeho ohlášení situace se o zákrok postarala Policie ČR, která případ nadále vyšetřuje. Neznámí pachatelé odřezali jednu nohu Kryštofa úplně a řez druhé končetiny už nestihli dokončit, značně nestabilní dílo nadživotní velikosti tak muselo být odstraněno.

Umělecká socha stála nad estakádou dálnice D35 u Nemilan. Svatý Kryštof vysoko na kopci opatroval poutníky, řidiče a všechny cestující od 6. října 2005, kdy jeho slavnostní odhalení završilo dokončenou výstavbu jižního obchvatu Olomouce. Autorem bronzové instalace byl Marius Kotrba, který mohl osobně představit kráčejícího obra s dítětem na rameni jen šest let před nečekaným úmrtím. Beskydský rodák podlehl infarktu ve věku 51 let.

Nejen s úctou k jednomu z významných českých sochařů bude snahou ŘSD ČR artefakt obnovit v plné kráse na původním místě.

Print Friendly, PDF & Email