Ředitelství silnic a dálnic s. p. spravuje zhruba sedm tisíc kilometrů dálnic a silnic I. třídy. Zimní údržbu na dálnicích zajišťují tak zvaná Střediska správy a údržby dálnic (SSÚD), jejichž působnost přesahuje hranice sousedních krajů. Údržbu dálnic D1, D46 a částí D35 a D48 v Olomouckém a Moravskoslezském kraji provádí SSÚD Ivanovice na Hané, SSÚD Kocourovec, SSÚD Mankovice a SSÚD Ostrava. Tato střediska mají ne sezónu 2022/2023 k dispozici 46 sypačů, 11 nakladačů, 4 sněhové frézy a plné sklady hlásí více než 18 tisíc tun soli.

Mimo SSÚD se o údržbu některých částí dálnic a silnic I. třídy starají subdodavatelské subjekty, zde krajské dělení funguje. V rámci Olomouckého kraje je připraveno 20 vybavených sypačů s radlicí, 6 nakladačů, 4 sněhové frézy, 4 šípové pluhy a 2 traktory s radlicí. Předem bylo naskladněno 10 150 tun soli a 120 tun inertního posypového materiálu.

Doba od zjištění závady ve sjízdnosti vozovky do výjezdu první techniky ke zmírnění této závady nesmí překročit 30 minut (udává zákon). Časová lhůta pro zmírnění závad ve sjízdnosti je opět legislativně stanovena (dálnice do 2 hodin, silnice v I. pořadí důležitosti do 3 hodin, silnice v II. pořadí do 6 hodin, III. pořadí do 12 hodin).

Print Friendly, PDF & Email