Dle platné legislativy je období zimní údržby komunikací stanoveno na dobu vždy od 1. listopadu do 31. března následujícího roku. Ředitelství silnic a dálnic s. p., jako správce dálnic a silnic I. tříd na území Plzeňského kraje zajišťuje údržbu dálnice D5 a přes 400 kilometrů silnic I. tříd. Předmětem zimní údržby vozovek je zmírňování závad vznikajících povětrnostními vlivy a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti a schůdnosti komunikací, a to v pořadí stanoveném podle důležitosti jednotlivých komunikací.

Koordinace veškerých činností souvisejících se zimní údržbou je zajišťována dispečinkem, který je k dispozici 24 denně. Ten řídí zásahy zimní údržby, podává hlášení o sjízdnosti komunikací, poskytuje informace a také přijímá podněty. Pokud na některých úsecích selže technika, upravuje trasy dalších vozidel tak, aby byla údržba silnic zajištěna podle plánu a aktuální potřeby.

Údržbu části dálnice D5 na území Plzeňského kraje zajišťuje přímo ŘSD ČR prostřednictvím středisek správy a údržby silnic Svojkovice (D5 km 28,500–80,000), Ostrov u Stříbra (D5 km 80,000–131,400) a Rozvadov (D5 km 131,400–150,989).

Údržbu silnic I. tříd pak pro ŘSD ČR zajišťuje Správa a údržba silnic Plzeňského kraje. Ta dále zajišťuje i údržbu silnic II. a III. tříd. Silničáři jsou na následující zimní období připraveni a sklady posypových materiálů mají naplněné. Zásoby materiálu teď čítají zhruba 25 tisíc tun posypové soli a 15 tisíc tun kamenné drti. Distribuci materiálu pak pro celý kraj zajistí více než 230 kusů techniky (např. 123 sypačů nebo téměř 50 nakladačů).

Informace o zimní výbavě, sjízdnosti silnic a dálnic, ale také informace zahrnující výkony zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy naleznete na portálu https://dopravniinfo.cz/

Využít můžete také webový portál, který zobrazuje aktuální polohu vozidel zimní údržby a poskytuje informace o čase posledního provedeného ošetření u jednotlivých dálnic a silnic I. třídy: Pohyby vozidel silniční údržby (rsd.cz).

Údržba silnic komunikace rozděluje do jednotlivých okruhů, které jsou rozdělené podle použitých technologií údržby. Každý okruh má svou přesnou trasu, kterou musí řidič s posypovým vozem projet. Samotné okruhy mohou být až 50 kilometrů dlouhé. Není proto reálné, aby například hodinu od začátku kalamity, sněžení nebo třeba náledí byly sjízdné v daný moment všechny silnice okresu.  Samotné technologie údržby se pak dají rozdělit do několika skupin.

ODKLÍZENÍ SNĚHU – používají se chemické rozmrazovací materiály, dávkování při posypu chloridem sodným nebo chloridem vápenatým se dělá podle intenzity sněžení. Při malé intenzitě (1 – 1,5 cm za hodinu) se sype dávkou 10 g/m2, při větší intenzitě dávkou 20 g/m2. Posyp solí je nejdražší technologií zimní údržby.

ODSTRAŇOVÁNÍ NÁLEDÍ – na náledí nebo na uježděné sněhové vrstvy se používají chemické rozmrazovací materiály. Ty se aplikují až na zbytkovou vrstvu sněhu, kterou již nelze odstranit nebo snížit mechanickými prostředky. Těmito materiály lze účinně a rychle odstraňovat vrstvy uježděného sněhu do tloušťky 1 – 2 cm nebo náledí do tloušťky 2 mm. Na vyšší vrstvy je nutný opakovaný posyp. Při teplotách kolem -5°C se použije chlorid sodný, při teplotách kolem -15°C pak chlorid vápenatý, případně směs obou chloridů. Minimální dávka pro tento typ posypu je 20 g/m2.

INERTNÍ MATERIÁLY – posyp drtí, pískem, struskou a dalšími materiály se používá na silnicích, které nejsou udržovány pomocí chemických rozmrazovacích materiálů. Pro posyp náledí je vhodný jemnozrnný materiál (zrna menší než 2 mm), na nezledovatělé uježděné sněhové vrstvy s obsahem hrubých frakcí (zrna větší než 4 mm). V zastavěných oblastech se nesmí používat materiál se zrny nad 8 mm. Přímé úseky silnic se sypou dávkou cca 70 až 100 g/m2.

STAVBA ZÁSNĚŽEK – tam, kde je silnice větrem zafoukávána sněhem a tvoří se sněhové jazyky nebo závěje, jsou zásněžky velmi účinné. Často však narážíme na neochotu majitelů pozemků povolit osazování těchto zásněžek. Řidičů posypových vozů pak tato kritická místa nedokážou vždy dokonale ošetřit, protože vítr jejich práci opakovaně maří.

SOLANKA – je roztok vody a soli v poměru 22:1 a používá se ke zvlhčování soli při posypu vozovek. Zvlhčením se zajistí rychlejší působení posypu. Solanka se vyrábí přímo na jednotlivých střediscích naší organizace v míchacích zařízeních.

Print Friendly, PDF & Email