Záchranný archeologický výzkum v trase budoucí přeložky silnice I/12 mezi Běchovicemi a městem Úvaly nese první ovoce. Ve stopě stavby byla nalezena řada artefaktů dokládajících osídlení této oblasti už v době bronzové.
Záchranného archeologického výzkumu se denně účastní na tři desítky pracovníků. Poté, co těžká technika odkryje zeminu se vydávají s lopatkami a štětečky do terénu a pátrají zde po pozůstatcích prastaré historie. Mezi aktuálně nejzajímavější nálezy patří stopy po osídlení této oblasti již v době bronzové. Svědčí o tom už dvě nalezená pohřebiště, z nichž jedno čítá 13 a druhé 17 hrobů. Podle archeologů jde o pozůstatky takzvané kultury lukostřelců. V hrobech totiž objevili hroty šípů. Kromě toho byly nalezeny také zbytky keramických nádob, nebo artefakty naznačující dispozice tehdejších stavení. Záchranný archeologický výzkum je nyní hotový přibližně z 15%.
Stavba silnice „I/12 Běchovice–Úvaly“ s odhadovanými náklady 6 150 mil. Kč bez DPH řeší vybudování kapacitního obchvatu pražských městských částí Běchovice, Újezd nad Lesy a města Úvaly. Navazuje přímo na stavbu „D0 511 Běchovice–D1“, jejíž realizace již byl zahájena. Díky přeložce jejíž součástí bude mimo jiné 6 mostů a 15 nadjezdů dojde především k odstranění zdlouhavého průjezdu městskými částmi Praha-Běchovice, Újezd nad Lesy a městem Úvaly. Zároveň dojde k odklonění veškeré tranzitní, meziměstské a příměstské dopravy, která v těchto místech dosahuje intenzity až 12 tisíc vozidel denně, na novou kapacitní komunikaci.
Silnice I/12 ve své nové trase o celkové délce 12 640 metrů prochází územím hlavního města z 44 % a Středočeským krajem z 56 % délky trasy, resp. jeho dvěma okresy – Praha-východ a Kolín. Na zhotovitele stavby aktuálně probíhá výběrové řízení a 10. února 2025 vyprší termín pro podání nabídek. Stavbu bychom chtěli zahájit v druhé polovině letošního roku a do dvou let ji uvést do provozu.