V současné době probíhá výstavba 6 stacionárních meteorologických stanic na silnicích I. tříd ve Středočeském kraji. Na těchto silnicích je od loňského prosince v provozu celkem 15 stanic a níže uvedených 6 rozšíří tuto síť již v polovině tohoto měsíce, kdy budou uvedeny do provozu.

I/12 Chotouň (okr. Kolín) a I/66 Slivice (okr. Příbram), náklady na výstavbu 7 142 968,-Kč bez DPH, zhotovitel spol. Spel a.s.
I/16 Byšice (okr. Mělník) a I/16 Chotětov (okr. M. Boleslav), náklady na výstavbu 7 92 1367,-Kč bez DPH, zhotovitel spol. Rebut s.r.o.
I/17 Starkoč (okr. K. Hora) a I/38 Horky (okr. K. Hora), náklady na výstavbu 6 321 806,-Kč bez DPH, zhotovitel spol. Spel a.s.

Jejich zprovoznění bude mimo jiné znamenat, že většina ze silnici I. třídy v kraji, kde není plánovaná výstavba dálničních úseků,  bude disponovat alespoň 1 stanicí. Doposud toto zařízení systému dopravní telematiky zcela chybělo na silnici I/17 (úsek Čáslav-Chrudim) i silnici I/66 (úsek sil. I/4-Příbram). 

V tomto týdnu dokončujeme na všech místech osazení čidel a kamer na již postavených nosných stožárech. Do obrusné vrstvy vozovky jsou rovněž osazována vozovková čidla, která poskytují informace např. o teplotě povrchu vozovky, bodu mrznutí, stavu vozovky suchá, vlhká, mokrá, zbytková sůl, sníh, námraza) nebo výšce vodního filmu. Mimo vozovkového čidla nalezneme na stožárech

  • čidlo teploty a vlhkosti vzduchu na raménku
  • čidlo srážek
  • čidlo dohlednosti
  • 1 až 2 statické přehledové kamery s IR přísvitem
  • čidlo měření směru a rychlosti větru

V průběhu příštího týdne se dokončí úprava krajnice a osazení zdržného systému svodidel, aby byla ochráněna stanice, která tvoří v místě pevnou překážku. Po následném napojení na elektroměr ze strany ČEZ (mimo I/16 Chotětov, kde je napájení řešeno solárním panelem s baterií) se stanice stanou součástí již funkčního systému meteorologických stanic. 

Svého zhotovitele mají i další 2 nové stanice, které budou mít své místo na silnici I/38 u Vlkavy (okr. M. Boleslav) a na silnici I/2 u Oleška (okr. Praha-východ). Ty v příštím roce postaví společnost Spel a.s. za 8,89 mil. Kč bez DPH. Nicméně to nebudou jediné meteorologické stanice, kterými plánujeme rozšířit stávající síť. Od listopadu 2021 probíhá práce na projektové dokumentaci ve stupních DÚR a ZDS, včetně inženýrské činnosti pro vydání pravomocného rozhodnutí o umístění stavby pro instalaci čtyř dalších meteorologických stanic v těchto lokalitách: I/12 Tuklaty, I/32 Činěves (první na této silnici) , I/18 Sedlčany, I/9 Líbeznice (první na této silnici). Zahájení jejich výstavby lze předběžně očekávat v průběhu roku 2023.

Print Friendly, PDF & Email