V těchto dnech probíhají intenzivní přípravy opravy barokního mostu na silnici I/37 ve Žďáru nad Sázavou, který je kulturní památkou. Ten byl znatelně poškozen v důsledku dopravní nehody. Oprava částečně omezí provoz na 12 dní.

Jedná se o most ev. číslo 37-048 v ulici Santiniho, který převádí silnici I/37 přes Stržský potok. Předloni byl však znatelně poškozen jedním z účastníků silničního provozu. Jednalo se o mladého řidiče, který řídil svůj osobní vůz pod vlivem alkoholu a při nájezdu na most ve směru z centra na Stržanov nezvládl řízení, prorazil jeho kamenné zábradlí a se svým vozidlem skončil mimo komunikaci.

Po dohodě s ochránci památek byl stanoven způsob opravy starého barokního mostu, a především schválen technologický postup. Celková škoda byla odhadnuta na cca 750 tis. Kč bez DPH.

Oprava mostu je rozvržena do dvou fází, přičemž obě si vyžádají částečné omezení dopravy a to tak, že na mostu bude doprava vedena kyvadlově a řízena semafory. Poprvé k tomu dojde již příští týden ve čtvrtek 23. a v pátek 24. května 2024, kdy dojde k přípravě místa opravy. Podruhé pak během samotné realizace opravy, která byla předběžně stanovena na první polovinu července a bude trvat 10 dní.

Silniční most s osmi sochami po stranách ve Žďáru nad Sázavou, v části města zvané Klášter, je barokní kamennou památkou z druhé poloviny 18. století. Je postaven přes Stržský potok, který propojuje rybníky Bránský a Konvetský v okolí historického žďárského kláštera. Nachází se pod kopcem, na němž stojí památka UNESCO – poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. Most je od roku 1958 kulturní památkou.

Print Friendly, PDF & Email