Pro celý Kraj Vysočina je na středu 17.2. mezi 00:00-12:00 vyhlášeno nebezpečí před ledovkou, zejména ráno při mrznoucím dešti. Pro východní část kraje je vyhlášen dokonce vysoký stupeň nebezpečí, který se tyká oblastí Nového Města na Moravě, Bystřice nad Perštejnem, Náměště nad Oslavou, Velkého Meziříčí, Třebíče a Moravských Budějovic.

Ačkoliv se postupně otepluje, komunikace jsou po arktických mrazech v uplynulých dnech promrzlé a také teplota vzduchu večer i ráno se nadále bude pohybovat kolem bodu mrazu, což vytváří ideální kombinaci pro vznik jevů jako je náledí či ledovka.

Ledovka je průvodním jevem mrznoucích srážek (déšť, mrholení). Vzniká v okamžiku, kdy kapky vody padají na prochlazený zemský povrch s teplotou pod 0 °C. Vodní kapky se po dopadu na zem či předměty rozlijí a okamžitě mrznou a vytvářejí ledovku – průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Svojí extrémní hladkostí a kluzkostí značně ztěžuje až znemožňuje pohyb vozidel i chůzi chodců. Rozdíl mezi ledovkou a náledím spočívá ve způsobu jejich vzniku, avšak z hlediska jejich nebezpečnosti na komunikacích mezi nimi není rozdíl.

Print Friendly, PDF & Email